سولوتیس
سولوتیس - در حال بارگذاری ...

لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه

لیست کالاهای صادراتی به روسیه

فدراسیون روسیه با جمعیتی در حدود 145 میلیون نفر یک بازار بسیار بزرگ و جذاب برای صادر کنندگان و تامین کنندگان کالا محسوب می‌شود . این کشور با حجم وارداتی به ارزش 300 میلیارد دلار  در سال 2021 میلادی، رتبه 22 امین واردکننده عمده کالا را در جهان به خود اختصاص داده است. که این حجم از واردات، معادل 1.3 درصد از حجم کل واردات جهان است. بر اساس آمارهای صندوق بین‌المللی پول، روسیه دهمین اقتصاد برتر دنیا و یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت و گاز در جهان است. 

پهناورترین کشور دنیا به دلیل شرایط آب و هوایی و سرمای شدید، وابستگی زیادی به واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی دارد و این بهترین فرصت برای تجار و صادرکنندگان ایرانی است تا بتوانند محصولات کشاورزی و خشکبار را به این کشور صادر نمایند. در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی محصولات کشاورزی و فراورده‌های نفتی که در بازار روسیه متقاضی دارند، بپردازیم. 

در این مقاله خواهید خواند:

لیست اقلام صادراتی به روسیه 

با توجه به این که اقلیم روسیه سرد و خشک است، این کشور نیازمند واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی است. طیف گسترده‌ای از محصولات کشاورزی و دارویی درمانی، محصولات و فراورده‌های نفتی، تجهیزات صنعتی و … را می‌توان به روسیه صادر کرد. 


طبق آمار ترید مپ، مهم‌ترین اقلام وارداتی روسیه که از همه‌ی کشورهای جهان به این کشور صادر می‌شود، عبارتند از:

  • تجهیزات و ماشین‌آلات مکانیکی، راکتورهای هسته‌ای، دیگ بخار و قطعات وابسته
  • تجهیزات الکترونیکی، دستگاه‌های صوتی و تصویری و قطعات وابسته
  • انواع وسایل نقلیه و قطعات وابسته به آن به استثناء وسایل ریلی
  • محصولات دارویی
  • مصنوعات پلاستیکی
  • تجهیزات و دستگاه‌های اُپتیک، فیلم‌برداری، ابزار دقیق، تجهیزات پزشکی و …
  • انواع مصنوعات استیل یا آهنی
  • ورق و پروفیل آهن یا استیل
  • انواع محصولات و مواد شیمیایی ارگانیک
  • انواع میوه، خشکبار، ورق خشک شده میوه‌ها و ملون‌ها 

به دلیل شرایط خاصی که بین دو کشور ایران و روسیه برقرار است و با توجه به توان تولید داخلی، ما می‌توانیم در بسیاری از محصولات وارداتی روسیه یکه‌تاز باشیم و گوی سبقت را از خیلی کشورها برباییم.

مزایای صادرات به روسیه 

همانطور که اشاره شد، روسیه دارای یک بازار بزرگ و پر تقاضا به ارزش 300 میلیارد دلار است. برای روشن شدن ابعاد این بازار باید در نظر داشت که حجم کل صادرات نفتی و غیر نفتی کشورمان در سال 2021 بالغ بر 75 میلیارد دلار بوده است، که این عدد، معادل یک چهارم واردات روسیه است. علاوه بر تقاضای روز افزون، عضویت این کشور در برخی از مهمترین اتحادیه‌های اقتصادی یک مزیت دیگر محسوب می‌شود. 

روسیه از اعضای اصلی اتحادیه اوراسیا و همین طور پیمان شانگ‌های است. ورود به بازار روسیه به معنای امکان حضور در بازارهای بزرگ منطقه است. روابط مناسب و همکاری‌های نزدیک ایران و روسیه در سال‌های اخیر، چشم‌انداز مثبتی در برابر صادرکنندگان و تجار ایرانی برای ورود قوی‌تر به این بازار قرار داده. در حالی که حجم مبادلات دو کشور در حال حاضر در حدود 4 میلیارد دلار برآورد می‌شود، دو کشور هدف گذاری برای رسیدن به سقف مبادلات 40 میلیارد دلار را مد نظر دارند. 

در حال حاضر، هم ایران و هم روسیه با تحریم‌های اقتصادی غرب مواجه هستند که همین موضوع به نزدیکی سیستم‌های بانکی و مالی دو کشور منجر شده است.

پرفروش‌ترین محصول صادراتی ایران به روسیه 

مطابق آمارها، ایران در سال 2021 ، در حدود 1 میلیون دلار کالا به روسیه صادر کرده است. مهمترین زمینه صادراتی ایران در حوزه مواد غذایی و کشاورزی بوده است. امتیازهای کشورمان در بحث تولید مواد غذایی و تنوع تولیدات کشاورزی، در کنار نیاز روزافزون روسیه یک مزیت بالقوه برای صادرکنندگان و تامین کنندگان ایرانی محسوب می‌شود. به دلیل مزیت‌های کشورمان در این حوزه، اصلی‌ترین کالاهای صادراتی ایران به روسیه، گروه مواد غذایی و محصولات کشاورزی هستند. 

با توجه به تنش‌های ایجاد شده در روابط کشورهای غربی با کشور روسیه بعد از جنگ اوکراین، این کشور محدودیت‌هایی برای واردات برخی کالاها، از جمله مواد غذایی، وضع کرده که این مسئله شرایط را برای تامین کنندگان کالا و تجار ایرانی برای تصاحب سهم بیشتری از بازار پرتقاضای روسیه فراهم نموده است.

لیست کالاهای صادراتی ایران به روسیه به ترتیب ارزش صادرات، شامل این موارد است: 

کد تعرفه (HS code) نام محصول ارزش صادرات (هزار USD) درصد رشد سالانه بین سال‌های 2017 تا 2021
08 میوه، خشکبار، برگه‌ی مرکبات و ملون‌ها 206 میلیون دلار 26
39 مصنوعات پلاستیکی 101 میلیون دلار 46
07 انواع سبزیجات و محصولات خاکی، مانند سیب‌زمینی و پیاز 86 میلیون دلار 10
 20 انواع فرآورده‌های کشاورزی، شامل سبزیجات، گردو، میوه و ... 31 میلیون دلار 21
55 الیاف دست‌ساز 27 میلیون دلار 225

صادرات محصولات پتروشیمی به روسیه

یکی از کالاهای مهم صادراتی به روسیه انواع محصولات پتروشیمی هستند. با وجود اینکه این کشور یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان بزرگ نفت و گاز در جهان است، صادرات محصولات پتروشیمی به روسیه دارای رونق بسیاری است. برای مثال، در سال 2021 ارزش واردات برخی از محصولات شیمیایی و پتروشیمی توسط روسیه از کشورهای مختلف حدود 30 میلیارد دلار بوده است. نکته جالب توجه اینکه ایران در زمینه تولید بسیاری از محصولات و مصنوعات پتروشیمی توانمندی‌های زیادی دارد و تامین کنندگان ایرانی می‌توانند با اتخاذ استراتژی مناسب، سهم بزرگی از این بازار را تصاحب کنند.

لیست مهم‌ترین محصولات صادراتی به روسیه در حوزه صنایع پتروشیمی و محصولات شیمیایی از این قرار است:

کد تعرفه نام محصول پتروشیمی ارزش صادرات (هزار USD) درصد رشد سالانه بین سال‌های 2017 تا 2021
39 پلاستیک و مصنوعات وابسته 101653 46
29 مواد شیمیایی آلی 13010 6
35 انواع چسب و آنزیم‌ها 425 17-
32 انواع رنگ‌ها و رنگدانه‌ها 180 23
40 لاستیک و مصنوعات وابسته 103 66
33 اسانس‌ها و رزینوئیدها، فراورده‌های عطرسازی، آرایشی و بهداشتی 43 59

از جمله مواد پلاستیکی صادرشده به روسیه – به ترتیب ارزش صادرشده – می‌توان به پلیمرهای استایرن (کد تعرفه 3903)، پلیمرهای اتیلن (3901)، پلیمرهای پروپیلن (3902)، ظروف غذاخوری، قسمت‌های پلاستیکی توالت و سایر اقلام خانگی پلاستیکی (3924)، صفحه، ورق و نوار پلاستیکی غیرسلولی (3920) و … اشاره کرد که صادراتشان به 73 میلیون دلار امریکا (USD) نیز رسیده است.

معرفی تاجران محصولات پتروشیمی در روسیه

صادرات محصولات کشاورزی به روسیه 

بخش وسیعی از پهناورترین کشور جهان، دارای آب و هوای قاره‌ای با زمستان‌های بسیار سرد و طولانی است. به همین دلیل، روسیه برای تامین مواد غذایی جمعیت 145 میلیونی خود عمیقا وابسته به واردات مواد غذایی، محصولات کشاورزی و دامی است. این موضوع فرصت ویژه‌ای برای تامین کنندگان و صادرکنندگان ایرانی برای ورود و تصاحب سهم مناسبی از بازار مصرف روسیه را فراهم نموده است.  

محصولات کشاورزی شامل انواع میوه‌ها، صیفی‌جات، خشکبار، ملون‌ها، سبزیجات، دانه‌های خوراکی و روغنی، از مهمترین کالاهای وارداتی روسیه هستند. نکته قابل توجه اینکه به دلیل مزیت‌های جغرافیایی کشورمان در تولید محصولات کشاورزی، یکی از محصولات اصلی صادراتی کشورمان را تولیدات کشاورزی تشکیل می‌دهند. به طوری که برابر آمارهای گمرک کشورمان در  سال 2021 ، اولین محصولات صادراتی صادرکنندگان ایرانی به روسیه، انواع میوه و خشکبار به ارزش حدودا 206 میلیون دلار بوده است که  این رقم تقریبا یک چهارم ارزش مالی صادرات ایران به روسیه را تشکیل می‌دهد.

از طرفی وجود مسیر مستقیم آبی بین دو کشور در دریای خزر و همچنین روابط نزدیک ایران و روسیه در سال‌های اخیر عمده‌ترین امتیاز تولید کنندگان و صادرکنندگان ایرانی برای صادرات محصولات کشاورزی به روسیه است. 

ده محصول کشاورزی که بیشترین صادرات را از ایران به روسیه داشته‌اند در جدول زیر فهرست شده‌اند:

کد تعرفه نام محصول کشاورزی ارزش صادرات (هزار USD) درصد رشد سالانه بین سال‌های 2017 تا 2021
080251 پسته تازه یا خشک 52751 24
081050 کیوی تازه 39216 2
070960 میوه‌های تازه یا یخچالی از خانواده فلفل دلمه 21027 76
080930 هلو و شلیل تازه 18568 170
200949 آب آناناس 17636
080810 سیب تازه 17231 27
080620 کشمش 15666 7
080711 هندوانه 14520 89
070200 گوجه فرنگی تازه یا یخچالی 11327 0
200290 کنسرو گوجه فرنگی 9695 50
080929 گیلاس 9566 244
070511 کاهو کلم تازه یا یخچالی 9115 15

اگر قصد صادرات سبزیجات به روسیه را دارید باید رقبای خود را بشناسید و با تحلیل محصولات، روابط، قیمت، بسته‌بندی و … به بیشتر فروخته شدن محصول خود کمک کنید. در نقشه زیر کشورهای صادرکننده سبزی به روسیه (HS کد 07) را مشاهده می‌کنید.

صادرات فلفل دلمه به روسیه 

فلفل دلمه‌ای با طعم‌ها و رنگ‌های مختلف، همینطور به صورت تازه یا خشک شده، از پرطرفدارترین محصولات کشاورزی صادر شده به روسیه است.

روسیه شرایط کاشت و تولید فلفل دلمه‌ای را ندارد و به همین دلیل مجبور به واردات آن است. یکی از مزایای صادرات فلفل دلمه به روسیه گران بودن این محصول در روسیه است. ایران توان تولید فلفل دلمه‌ای باکیفیت و مرغوب را دارد و می‌تواند این محصول را با بالاترین کیفیت به بازار روسیه عرضه دارد. 

صادرات حبوبات به روسیه 

روسیه با واردات سالانه 3 میلیون دلار حبوبات در سال 2021 در رتبه 29 وارد کنندگان این کالا قرار گرفته است. کشورهای کنیا، قرقیزستان و آذربایجان اصلی‌ترین صادرکنندگان حبوبات به روسیه هستند. در مقابل، کشورمان 14 هزار تن حبوبات به ارزش 5 میلیون دلار به کشورهای دیگر صادر نموده است. با توجه به این حجم صادرات حبوبات، تامین کنندگان ایرانی می‌توانند در صورت برنامه‌ریزی مناسب، حجم زیادی از بازار مصرف روسیه را به تصرف خود در آورند. 

صادرات سیب‌زمینی به روسیه 

روسیه در سال 2021 در حدود 222 میلیون دلار سیب‌زمینی از کشورهای مختلف وارد کرده است. ارزش وزنی سیب‌زمینی وارداتی به روسیه، در حدود 550 تُن بوده است. از این مقدار، بیش از نیمی از صادرات سیب‌زمینی از کشور مصر صورت گرفته است. مصر، آذربایجان و پاکستان اصلی‌ترین صادرکنندگان سیب‌زمینی به روسیه هستند. 

روسیه در حدود 5 میلیون دلار، سیب‌زمینی از ایران وارد کرده است. در واقع، سهم ایران از صادرات سیب‌زمینی به روسیه در حدود 2 درصد بوده است. با توجه به مزیت‌های ایران در تولید این محصول، صادرات سیب‌زمینی می‌تواند در دستور کار تامین‌کنندگان و تجار ایرانی قرار بگیرد. 

به طور متوسط،  قیمت سیب‌زمینی در روسیه بین 3 تا 5 برابر قیمت این محصول در ایران است و تعرفه صادرات سیب‌زمینی به روسیه برای صادرکنندگان ایرانی در حال حاضر 7 درصد است. با توجه به این ارقام به نظر می‌رسد صادرات سیب زمینی به روسیه بسیار سود آور و برای تجار ایرانی جذاب باشد. 

صادرات بادمجان به روسیه 

بادمجان یکی از محصولات پرطرفدار در کشورهای همسایه‌ی شمالی ایران، از جمله روسیه و گرجستان است. با توجه به این که این محصول گرمسیری است، فقط در شرایط اقلیمی گرم رشد می‌کند و می‌تواند محصولی پر طرفدار در کشورهای سردسیر با آب و هوای قطبی، از جمله کشور روسیه باشد. بادمجان‌های تولید شده در ایران به دو شکل بومی در مناطق گرمسیری  یا به صورت گلخانه‌ای در مناطق دیگر رشد می‌کند که نمونه گلخانه‌ای به دلیل ماندگاری بیشتر در آب و هوای سرد، گزینه‌ی بهتری برای صادرات به روسیه است. بادمجان انواع مختلفی دارد و بازار روسیه از آن اشباع نیست؛ به همین دلیل می‌تواند به عنوان یک محصول پرفروش با تقاضای زیاد در سبد غذایی مردم روسیه سهم چشمگیری داشته باشد.

صادرات حبوبات به روسیه 

روسیه با واردات سالانه 3 میلیون دلار حبوبات در سال 2021 در رتبه 29 وارد کنندگان این کالا قرار گرفته است. کشورهای کنیا، قرقیزستان و آذربایجان اصلی‌ترین صادرکنندگان حبوبات به روسیه هستند. در مقابل، کشورمان 14 هزار تن حبوبات به ارزش 5 میلیون دلار به کشورهای دیگر صادر نموده است. با توجه به این حجم صادرات حبوبات، تامین کنندگان ایرانی می‌توانند در صورت برنامه‌ریزی مناسب، حجم زیادی از بازار مصرف روسیه را به تصرف خود در آورند. 

صادرات میوه به روسیه 

میوه یکی از مهم‌ترین اقلام عمده صادراتی به روسیه است. روسیه 8امین وارد کننده میوه‌جات و خشکبار در جهان است. صادرات انواع میوه به روسیه، به صورت میوه تازه و همین طور به شکل میوه خشک شده، صورت می‌گیرد. برابر آمارها در سال 2021 ، روسیه حدود 5/5 میلیارد دلار انواع میوه، خشکبار و ملون وارد کرده است. این میزان تقریبا معادل 3.5 درصد از حجم واردات میوه و خشکبار دنیا است که نشان می‌دهد این کشور تا چه حد به واردات میوه نیازمند است. کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و تنوع محصولات کشاورزی که در زمینه تولید میوه دارد، می‌تواند یکی از بهترین صادرکنندگان میوه به کشور روسیه باشد. تجارت میوه به روسیه، گزینه‌ای بسیار پرسود است که می‌تواند برگ برنده کشاورزان و تولید کنندگان ایرانی باشد.

اگر قصد صادرات میوه به روسیه را دارید باید رقبای خود را بشناسید و با تحلیل محصولات، روابط، قیمت، بسته‌بندی و … به بیشتر فروخته شدن محصول خود کمک کنید. در نقشه زیر کشورهای صادرکننده میوه به روسیه (HS کد 08) را مشاهده می‌کنید.

صادرات پرتقال به روسیه 

از اصلی‌ترین مرکبات وارداتی به روسیه پرتقال است. این کشور در سال 2021  چهارمین وارد کننده پرتقال جهان بوده است. حجم صادرات پرتقال به روسیه توسط کشورهای مختلف در این سال در حدود 500 هزار تن به ارزش 313 میلیون دلار بوده است. ایران در سال 2021 با صادرات 137 هزار تن پرتقال در رده هفدهم کشورهای صادر کننده پرتقال قرار گرفته است.  

مطابق آمارهای اعلام شده حجم صادرات پرتقال ایران به روسیه 22 هزار تن بوده که معادل 16 درصد از کل صادرات ایران و کمتر از 5 درصد واردات روسیه را تشکیل می‌دهد. با توجه مزیت‌های صادراتی ایران به روسیه در مقایسه با سایر کشورها، صادرکنندگان و تجار کشورمان می‌توانند سهم بزرگتری از بازار پرتقال روسیه را به دست آورند.  

صادرات برنج به روسیه 

روسیه در سال 2021 حدود 200 هزار تُن برنج (HS کد 1006)، معادل 100 میلیون دلار آمریکا وارد کرده است. اصلی‌ترین صادرکننده برنج به روسیه، کشور هند است که تقریبا سهم 70 درصدی در این بازار دارد. با توجه به این که برنج ایرانی بسیار با کیفیت‌تر از سایر رقبای خارجی، از جمله برنج هندی است، امکان تصاحب بازار روسیه برای تجار کشورمان وجود دارد. 

سهم صادرات برنج ایرانی در سال 2021 به کشورهای مختلف بسیار ناچیز و در حدود 2100 تُن بوده است. اصلی‌ترین وارد کنندگان برنج ایرانی، کشورهای کانادا، عراق و آلمان هستند. به نظر می‌رسد بازاریابی لازم برای ورود به بازار برنج روسیه در کشورمان صورت نگرفته است؛ البته ممنوعیت‌های گاه و بی‌گاه هم سد راه صادرات برنج ایرانی به روسیه و کشورهای دیگر هم شده است که نباید از نظر پنهان بماند. 

بیشتر بخوانید: نکات صادرات برنج ایرانی

صادرات زعفران به روسیه 

روسیه در سال 2021 در حدود 50 میلیون دلار زعفران (HS کد 091020) از کشورهای مختلف وارد کرده است. با حجم 2000 تن واردات زعفران، روسیه در جایگاه 18مین وارد کننده زعفران دنیا قرار دارد. چین، برزیل و هند سه کشور اول صادرکننده زعفران به روسیه هستند. این سه کشور در حالی بیش از 50 درصد صادرات زعفران به روسیه را به خود اختصاص داده‌اند که چهارمین کشور صادرکننده زعفران دنیا، یعنی ایران، در بین کشورهای مهم صادرکننده زعفران به روسیه نیست! نکته قابل تامل این است که برزیل با وجود این که در بین 10 کشور اول صادرکننده زعفران قرار ندارد و به لحاظ بُعد مسافت با روسیه بسیار فاصله دارد، اما حجم بیشتری از ایران به روسیه زعفران صادر می‌کند. با توجه به این موضوع، قطعا این امکان برای زعفران ایرانی و صادرکنندگان کشورمان وجود دارد تا بتوانند زعفران با کیفیت ایرانی را به روسیه صادر کنند.  میزان صادرات زعفران از ایران در سال 2021 در حدود 1900 تن به ارزش 156 میلیون دلار برآورد شده است و کشورهای امارات، چین، اسپانیا، عمان و قطر اصلی‌ترین مقاصد صادراتی ایران هستند. 

بیشتر بخوانید: نکات صادرات زعفران

صادرات گیاهان دارویی به روسیه 

ایران از دیرباز در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی زبانزد بوده است؛ با توجه به این که روسیه شرایط تولید گیاهان دارویی را ندارد، ایران می‌تواند سهم عمده‌ای در بازار گیاهان دارویی روسیه داشته باشد. گیاهان دارویی می‌تواند یکی از بهترین کالاها برای صادرات به روسیه باشد که چنانچه با بازاریابی مناسب و بسته بندی شکیل همراه باشد، می‌تواند کالایی پر سود و پر بازده برای صادرکنندگان ایرانی باشد.

صادرات عسل به روسیه 

روسیه در 2021 تقریبا 200 تٌن عسل، معادل 1 میلیون دلار عسل طبیعی از  کشورهای اتریش، فرانسه، گرجستان و سایر کشورها وارد کرده است. با توجه به تحریم‌های وضع شده کشورهای غربی بر بازار روسیه، امکان حذف رقبای قَدَر اروپایی در این بازار وجود دارد. این در حالی است که ایران در همین سال در حدود 1824 تُن عسل به کشورهای مختلف صادر کرده است و جایگاه 43‌امین صادر کننده عسل طبیعی را به خود اختصاص داد است. 

برابر آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، ایران با تولید سالانه 115 تن عسل  یکی از 5 کشور بزرگ تولید عسل دنیا محسوب می‌شود. با توجه به این حجم تولید، ظرفیت صادراتی کشور بین 5 تا 10 تن برآورد شده است. در واقع، امکان صادرات 3 تا 5 برابر میزان موجود برای تولید کنندگان و صادرکنندگان عسل ایرانی وجود دارد. 

با توجه به حجم 200 تنی واردات عسل به روسیه، صادر کنندگان ایرانی با برنامه‌ریزی مناسب و بازاریابی درست می‌توانند بازار این کشور را به عنوان یکی از اهداف صادرات عسل خود در نظر بگیرند. استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمان از مهمترین مراکز تولید عسل در کشور هستند. به لحاظ کیفی، عسل کردستان از بهترین عسل‌های ایران محسوب می‌شود که می‌توان بخشی از آن را به روسیه صادر نمود.

لیست تاجران محصولات کشاورزی در روسیه

را خریداری کرده و برای فروش محصولاتتان با آنان تماس بگیرید.

صادرات خشکبار به روسیه 

خوشبختانه ایران یکی از تولیدکنندگان برتر در زمینه تولید خشکبار در جهان است که محصولات تولیدی آن در بازارهای جهانی، طرفداران بسیاری دارد. خرما، پسته و کشمش از مهم‌ترین خشکبارهای صادراتی ایران هستند که به کشورهای مختلف جهان از جمله روسیه صادر می‌شود. پسته ایرانی، با داشتن بالاترین استانداردهای جهانی، بهترین محصول صادراتی ایرانی در حوزه کشاورزی است. همچنین ایران با داشتن تاکستان‌های بسیار گسترده در زمینه تولید کشمش نیز زبانزد است. خرمای ایرانی که از شهرهای جنوبی ایران، مانند بوشهر، خوزستان، بم، کرمان و … به دست می‌آید از بهترین و باکیفیت‌ترین نمونه‌های خرما در جهان است. با توجه به این که این سه محصول در روسیه تولید نمی‌شوند، می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای صادرات باشند.

صادرات کشمش به روسیه 

در سال 2021 روسیه با واردات 14 هزار تن انواع کشمش، 22 امین وارد کننده این محصول در دنیا بوده است. در حدود 1.3 درصد از صادرات محصول کشمش در جهان به ارزش 21 میلیون دلار به روسیه انجام شده است. کشورمان یکی از مهمترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشمش در جهان است و بیش از 75 درصد از تولید کشمش ایران  معادل 140 هزار تن به کشورهای مختلف صادر می‌شود. 

کشمش از پرسود ترین محصولات صادراتی ایران است. حجم تولید کشمش ایران به تنهایی بیش از کل واردات روسیه است. بر اساس به این داده ها، می‌توان نتیجه گرفت صادرکنندگان ایرانی با توجه به تجربه و توان بالای خود امکان حضور پر قدرت‌تری در بازار روسیه دارند. کاشمر در استان خراسان، ملایر در لرستان، بناب در استان اردبیل از مراکز اصلی تولید کشمش هستند. 

صادرات پسته به روسیه 

میزان صادرات انواع آجیل به روسیه در سال 2021 حدود 200 میلیون دلار بوده است. به طور متوسط، تعرفه واردات خشکبار و آجیل به روسیه 2 درصد است. آذربایجان، چین و ترکیه اصلی‌ترین صادرکنندگان خشکبار به روسیه هستند. با توجه به مزیت‌های کشورمان در حوزه تولید پسته، بازار روسیه قابلیت ورود قوی‌تر صادرکنندگان و تامین کنندگان ایرانی را دارا است. پسته ایرانی از ارزشمندترین و باکیفیت‌ترین نمونه‌های این محصول در جهان است که به جرات می‌توان گفت بدون رقیب است.

بیشتر بخوانید: نکات صادرات پسته

صادرات خرما به روسیه 

ایرا از اصلی‌ترین تولید‌کنندگان و صادرکنندگان خرما در جهان است. در واقع، رتبه سوم صادرکنندگان خرما در سال 2021 ، به حجم 350 هزار تُن  و به ارزش تقریبی 305 میلیون دلار، به ایران تعلق گرفته است. 6 استان کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، فارس و خوزستان اصلی‌ترین مناطق تولید کننده خرما در کشور هستند. 

روسیه 9‌امین مقصد صادرات خرمای ایرانی است. در حدود 10 هزار تُن خرما در  سال 2021 توسط صادرکنندگان ایرانی به روسیه صادر شده است. این عدد تقریبا کمتر از 3 درصد از حجم صادرات خرما ایران را به خود اختصاص می‌دهد. با توجه به این موضوع و ظرفیت‌های بالقوه ایران در موضوع تولید و صادرات خرما، روسیه می‌تواند یک بازار جذاب و بالقوه برای تامین‌کنندگان کشورمان باشد.

 مسائل مختلفی از جمله عدم بسته‌بندی مناسب و پایین بودن کیفیت خرمای صادراتی، از اصلی‌ترین موانع صادرات خرما به روسیه است. توجه به پروتکل‌های وارداتی روسیه و استانداردهای منطقه اوراسیا، تولید و عرضه خرما باکیفیت می‌تواند در رشد صادرات ایران به روسیه تاثیر بسزایی داشته باشد.

صادرات میوه خشک به روسیه

میوه خشک یا برگه‌های میوه از محصولات پر طرفداری هستند که کشورهای شرقی از جمله ایران، به طور سنتی از گذشته آن را تولید می‌کرده‌اند. این روزها مصرف میوه خشک به دلیل خاصیت بسیار بالا و ماندگاری بسیار زیادی که دارد، بسیار مورد توجه است. هر کشور به فراخور محصولات کشاورزی که تولید می‌کند، طیف مختلفی از میوه خشک را تولید می‌کند. به دلیل آن که ایران از نظر تنوع محصولات کشاورزی گسترده است، میوه خشک می‌تواند یکی از بهترین محصولات صادراتی به کشور روسیه باشد. 

صادرات صنایع دستی به روسیه 

هر کشوری صنایع دستی و سنتی مخصوص به خود را دارد که برای بسیار از فرهنگ‌ها و کشورهای دیگر جذاب و پر طرفدار است. کشور ما خطه‌ای بسیار متنوع از نظر صنایع دستی است؛ به طوری که ایران اولین صادر کننده صنایع دستی در جهان به حساب می‌آید. فرش دستباف ایرانی، انواع گلیم، حصیر، انواع پارچه‌های سنتی و زربافت، ظروف میناکاری، قلم‌کاری، مس و …، انواع زیورآلات سنتی، محصولات چوبی و آبگینه، انواع کاشی، سرامیک و سفال از پرفروش‌ترین محصولات صنایع دستی صادر کننده در جهان هستند.

 با وجود گستردگی صنایع دستی ایران و کسب رتبه اول صادرات در دنیا، باز هم محصولاتی هستند که به طور کامل به جهانیان معرفی نشده‌اند و ما می‌توانیم در خیلی از کشورها از جمله کشور روسیه، حرفی برای گفتن و بستری مناسب برای عرضه این محصولات داشته باشیم.

صادرات پوشاک به روسیه 

روسیه 14مین وارد کننده عمده پوشاک و لوازم جانبی مربوط به پوشاک، بافتنی و قلاب‌بافی است. در سال 2021 این کشور در حدود 4 میلیون دلار پوشاک و لوازم جانبی وارد کرده است. چین، بنگلادش، آذربایجان، ترکیه و ایتالیا  اصلی‌ترین کشورهای صادرکننده پوشاک به روسیه هستند. این 5 کشور در حدود 70 درصد از بازار 4 میلیون دلاری پوشاک روسیه را در دست دارند. 

در حوزه تولید پوشاک، کشورمان از سابقه و توانمندی بالایی برخوردار است. میزان صادرات ایران در سال 2021 در حدود 37 میلیون دلار بوده است. افغانستان، عراق و آذربایجان اولین واردکنندگان پوشاک ایرانی بوده‌اند. با توجه به کیفیت پارچه و پوشاک و همچنین توانمندی‌ بالای تولید کنندگان ایرانی، این حجم از صادرات می‌تواند به سادگی افزایش یابد. 

به نظر می‌رسد صادرکنندگان ایرانی از این قابلیت تاکنون برای صادرات پوشاک به روسیه بهره کافی نگرفته‌اند. در صورت توجه بیشتر به بازار پر تقاضای روسیه و اتخاذ راهبرد و بازاریابی مناسب قطعا می‌توان این نقص را در کوتاه مدت جبران نمود. 

لیست تاجران روسی را برای محصول مورد نظر خود دریافت کنید

صادرات سنگ به روسیه 

روسیه در سال 2021 در حدود 3.5 میلیون دلار انواع سنگ‌های نمای مرمر، تراورتن، اکسین و … وارد کرده است و با حجم واردات 8514 تن سنگ نما، در رتبه 36 وارد کنندگان این محصول قرار گرفته است. پنج کشور اول صادرکننده سنگ به روسیه عبارتند از یونان، پرتغال، ایتالیا، ترکیه و ارمنستان هستند. با توجه به جایگاه و اهمیت سنگ ایران، تامین کنندگان و تجار کشورمان می توانند حضور پرقدرت در بازار مصرف سنگ روسیه داشته باشند.  برابر آمارها، ایران در رتبه پنجمین بزرگترین صادرکنندگان سنگ نما قرار دارد. 

حجم صادرات کشورمان در سال 2021 در حدود 880 هزار تن سنگ نما  به ارزش 63 میلیون بوده است. روسیه با حجم واردات 490 تن سنگ در رتبه 16 واردکنندگان سنگ ایران قرار دارد. به نظر می‌رسد این حجم از صادرات سنگ به روسیه با نیاز بازار این کشور و توانمندی صادراتی ایران همخوانی ندارد و با توجه به روابط خوب دو کشور امکان صادرات سنگ نما در حجم های بالاتر وجود دارد.

صادرات سیمان به روسیه 

با اینکه روسیه خود تولید کننده و صادر کننده سیمان است اما در عین حال این کشور در سال 2021 در حدود 93 میلیون دلار واردات سیمان داشته است. این کشور با حجم واردات حدود 2 میلیون تن سیمان در رتبه 39 وارد کنندگان این محصول قرار دارد. بلاروس، قزاقستان، ترکیه، اوکراین و مصر 5 کشور صادرکننده سیمان به روسیه هستند. ایران 11 امین صادرکننده سیمان به جهان است. حجم صادرات کشور در سال 2021 در حدود 14 میلیون تن، به ارزش بیش از 300 میلیون دلار است. 

با توجه به جایگاه ایران در تولید و صادرات سیمان، کشور روسیه می‌تواند یکی از اهداف صادراتی تامین کنندگان ایرانی باشد. تنش‌های ایجاد شده بین روسیه و غرب پس از جنگ اوکراین، این شرایط برای تجار ایرانی فراهم شده تا سهم بیشتری از صادرات سنگ به روسیه را به کشورمان اختصاص دهند.

صادرات زالو به روسیه 

ایران به دلیل داشتن شرایط اقلیمی خاص بستر مناسبی برای تولید زالو است که بسیاری کشورها از جمله روسیه فاقد آن هستند. اصفهان یکی از شهرهایی است که تولید زالو در آن رونق فراوانی دارد. زالو علاوه بر زالو درمانی، در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد و می‌تواند به عنوان یکی از محصولات پرفروش به کشور روسیه صادر شود و از نظر اقتصادی پر سود و موفقیت‌آمیز هم باشد.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین محصولات صادراتی به روسیه را مورد بررسی قرار دهیم تا اگر قصد دارید به روسیه صادرات داشته باشید، آمار نسبتا جامعی از رقبا و بازار هدف در اختیار داشته باشید. به ما بگویید برای صادرات به روسیه چه مسائل دیگری ذهن شما را به خود مشغول کرده که دوست دارید در مورد آن بنویسیم.

بیشتر بخوانید: آموزش صفر تا صد نکات صادرات به روسیه

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


whatsapp

برای سفارش دریافت لیست مشتریان خارجی، لطفا اطلاعات خود را وارد کنید. کارشناسان سولوتیس ظرف 48 ساعت کاری با شما تماس خواهند گرفت.