info@solotis.ir             09201126474            021-28426286
لوگو سولوتیس

صادرات خرما به هند | قوانین و شرایط و قیمت

صادرات خرما به هند
فهرست مطالب

کشور هندوستان با برخورداری از جمعیت 4 میلیارد نفری یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای خاورمیانه به شمار می‌رود. تقریبا 200 میلیون نفر از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند و ماه رمضان فرصت بسیار مناسبی برای صادرات این محصول ارزشمند به این کشور پهناور است. بر اساس آمار و اطلاعات به ثبت رسیده در سایت سازمان تجارت جهانی، کشور ایران سومین کشور صادرکننده خرما (HS Code 080410) به این کشور است. در این مقاله به بررسی کشورهای صادرکننده خرما به هند، میزان صادرات خرمای ایرانی به هند و همچنین شرایط و ضوابط صادرات این محصول به هندوستان خواهیم پرداخت.

بزرگترین صادرکنندگان خرما به هند

کشور هندوستان یکی از بزرگترین واردکنندگان خرما در جهان به شمار می‌رود. به گونه‌ای که بر اساس گزارشات سازمان تجارت جهانی، 13.9 درصد از واردات خرمای جهان متعلق به کشور هند است. امارات متحده عربی، عراق، ایران، عربستان سعودی و عمان از جمله بزرگترین و عمده‌ترین کشورهای صادرکننده خرما به هندوستان هستند. در جدول زیر می‌توانید بزرگترین صادرکنندگان خرما به هندوستان را که براساس اطلاعات ثبت شده در ترید مپ است مشاهده کنید.

کشور

ارزش واردات (هزار USD) سال 2022

تراز تجاری در سال 2022 (هزار USD)

حجم وارد شده در سال 2022 (تن)

درصد سهم کشور در واردات هند

کل جهان

230.760 228.537- 439.477 100

امارات متحده عربی

86.137 85.803- 134.990 37.3

عراق

76.976 76.976- 206.391 33.4

ایران

36.857 36.857- 73.539 16

عربستان سعودی

10.828 10.816- 11.500 4.7

عمان

7.799 7.798- 4.730 3.4

اسرائیل

4.674 4.674- 718 2

تونس

4.001 4.001- 4.381 1.7

الجزایر

2.477 2.477- 2.858 1.1

جردن

858 585- 179 0.3

فلسطین

366 366- 91 0.2
همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید امارات متحده عربی از بزرگترین و عمده ترین کشورهای صادرکننده خرما به کشور هند است. ارزش واردات خرما هندوستان در سال 2022 برابر با 230.760 هزار USD بوده است که میزان 86.137 هزار USD آن به امارات متحده عربی تعلق دارد. پس از این کشور عراق و ایران به ترتیب دومین و سومین کشورهای بزرگ صادرکننده خرما به هند به شمار می‌روند.
بزرگترین صادر کنندگان خرما به هند
مطابق با تصویر به ثبت رسیده در سازمان تجارت جهانی، اررزش صادرات خرمای کشورهایی که به رنگ قرمز نشان داده شده‌اند بیش از 165 هزار USD بوده است. در این تصویر کشور ایران به رنگ نارنجی نشان داده شده است؛ این امر نشان دهنده این است که ارزش صادرات خرما به هندوستان در سال 2022 بین 66 تا 165 هزار USD بوده است.
آموزش جامع صادرات خرما

بیشتر بخوانید: آموزش جامع صادرات خرما

صادرات خرما ایران به هند

همانطور که پیش‌تر نیز بیان شد کشور ایران سومین کشور صادرکننده خرما به هند در جهان است. بر اساس داده های سازمان تجارت جهانی، مجموع واردات مستقیم خرمای ایرانی توسط کشور هندوستان در سال 2022 به میزان 73.539 تن برابر با 36.857 هزار دلار آمریکا بوده است. اگر بخواهیم ارزش صادرات خرمای ایران به هند در سال‌های گذشته را بررسی کنیم باید بگوییم که در سال 2018 برابر با 72.475 هزار USD در سال 2019 برابر با 46.936 هزار USD، در سال 2020 برابر با 55.975 هزار USD و در سال 2021 برابر با 71.849 هزار USD بوده است.
همانطور که می‌بینید ارزش صادرات خرما به هند طی سال‌های گذشته با افزایش چشمگیری مواجه بوده است. از این رو صادرات این محصول می‌تواند سودآوری بسیاری را برای تجار و صادرکنندگان خرما به همراه داشته باشد. بر اساس داده های به ثبت رسیده در این سایت سهم ایران در واردات خرمای این کشور 16 درصد است. این عدد به این معناست که ایران 16 درصد از کل واردات خرمای هندوستان را به خود اختصاص داده است.

در نقشه‌ی ثبت شده در تریدمپ کشور ایران به رنگ سبز نشان داده شده است. با توجه به راهنمای نقشه کشورهای نارنجی 20 الی 50 درصد از صادرات خرما به هند و کشور سبز رنگ (ایران) بین 10 تا 20 درصد از صادرات خرما به هند را به خود اختصاص داده‌اند. لازم به ذکر است که بر اساس آمار و اطلاعات گزارش شده توسط اتاق بازرگانی تهران، میزان صادرات خرما از ایران به هندوستان در سال 1401 برابر با 71.435.372 دلار و به عبارتی 20.854.057.749.620 ریال بوده است. بیشترین نوع خرمای صادر شده به هند خرمای مضافتی و شاهانی است؛ البته خرمای مضافتی از فروش بیشتری نسبت به خرمای شاهانی برخوردار است. باید گفت که خرمای پیارم نیز یکی از انواع خرمای صادراتی به هند است؛ اما به دلیل قیمت بالایی که دارد کمتر توسط مردم هندوستان خریداری می‌شود. خرمای ایرانی همواره مشتریان بسیار زیادی در بین مردم هندوستان دارد. در بازار هندوستان خرمای مضافتی با نام خرمای کیمیا و خرمای پیارم را با نام خرمای مریمی می شناسند. خرید خرما در ایالات ماهاشترای و گجرات هند بیش از سایر ایالات این کشور است و دلیل این امر نیز مسلمان بودن اکثریت مردم آنجا است. در این ایالات مصرف خرما در ماه مبارک رمضان چند برابر می‌شود.

قوانین صادرات خرما به هند

هر یک از فعالیت‌های تجاری مانند صادرات، از مجموعه قوانین خاصی پیروی می‌کنند. صادرات خرما به هند نیز مانند صادرات محصول به سایر کشورها از قوانین و ضوابط خاصی برخوردار است که بازرگانان و صادرکنندگان ایرانی باید به آن توجه داشته باشند. در واقع آگاهی و اجرای این قوانین لازمه‌ی موفقیت در این تجارت پر سود است. در ادامه به بررسی برخی از قوانین صادراتی مهم می‌پردازیم.

قوانین گمرکی: برای صادرات هرگونه کالا و محصول به یک کشور باید از قوانین گمرکی آن کشور آگاه باشید. با آگاهی از این قوانین می‌توانید با موارد ممنوعه، نحوه قیمت‌گذاری و شرایط نگهداری کالا و محصولات خود در گمرک آشنا شوید. در صورت عدم توجه و رعایت این قوانین به هیچ عنوان نمی‌توانید محصول و یا کالای خود را به کشور مقصد صادر کنید.
قوانین بین‌المللی حمل و نقل محصول: حمل نقل کالا و محصول به هندوستان از سه روش هوایی، زمینی و دریایی امکان‌پذیر است. هر یک از این روش‌ها دارای قوانین و ضوابط مربوط به خود هستند. از آنجایی که شیوه‌ی جابجایی محصول به هند و سایر کشورها از اهمیت بالایی برخوردار است، توصیه می‌شود که از این مورد غافل نشوید.
از دیگر مواردی که برای صادرات محصول به هند و یا حتی سایر کشورها ضروری است، اسناد و مدارک لازم برای صادرات است. پیش از صادرات هر گونه محصولی به هندوستان باید اسناد و مدارک لازم برای صادرات را تهیه کنید. در این قسمت توضیح بیشتری در رابطه با این اسناد ارائه می‌کنیم.
کارت بازرگانی: می‌توان گفت که کارت بازرگانی مجوزی برای صادرات و واردات محصولات و کالا به کشورهای دیگر است. البته وجود این کارت برای این کار ضرورتی ندارد و بدون آن نیز می‌توان صادرات و واردات انجام داد.
پیش فاکتور: پیش فاکتور یکی از اسناد ضروری مورد نیاز برای انجام صادرات است. این فاکتور توسط صادرکننده محصول و یا کالا نوشته شده و در آخر به دست مشتری و خریدار می‌رسد.
گواهی استاندارد: داشتن گواهی استاندارد برای بسیاری از محصولات و کالاها اجباری است. گواهی استاندارد توسط کشور صادرکننده صادر می‌شود.
بارنامه حمل و نقل: بارنامه‌ی حمل و نقل توسط شرکتی که حمل و نقل کالا و یا محصول را بر عهده دارد مشخص و نوشته می‌شود.
سیاهه تجاری: سیاهه‌ی تجاری را بر اساس آمار و اطلاعات مربوط به کالای صادراتی، شخص خریدار و صادرکننده نوشته و ثبت می‌کنند.

شرایط صادرات خرما به هند

شرایط صادرات کالاهای متفاوت مانند خرما به کشور هندوستان ممکن است سال به سال دچار تغییر شود. به همین خاطر آگاهی و شناخت کامل از شرایط صادراتی این محصول می‌تواند به موفقیت شما در این زمینه کمک کند. برای این کار می‌توانید به شرکت‌های مدیریت صادرات مراجعه کنید. از جمله شرایط مهمی که برای صادرات خرما باید به آن توجه داشت، بسته‌بندی صحیح و اصولی محصول است. هر چقدر که بسته‌بندی محصول زیباتر و شکیل‌تر باشد به طبع از قیمت بالاتر و خریداران بیشتری برخوردار است. بنابراین به صادرکنندگان خرما توصیه می‌کنیم که خرمای خود را در قالب بسته‌بندی‌های جذاب و مشتری‌پسند به فروش برسانند. از دیگر شرایطی که برای صادرات این محصول باید به آن توجه داشت، شیوه‌ی حمل و نقل آن است. حمل و نقل خرما باید به گونه‌ای باشد که به محصولات هیچ‌گونه آسیبی نرسد.

قیمت صادراتی خرما به هند

یکی از سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از صادرکنندگان خرما پیش بیاید این است که هزینه‌های صادرات این محصول به هندوستان چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سرمایه‌ی مورد نیاز برای صادرات این محصول، تنها به تهیه‌ی آن محدود نمی‌شود. برای این کار علاوه بر هزینه‌های خرید محصول هزینه‌های دیگری همچون هزینه حمل و نقل، گمرک، تهیه اسناد و مدارک مورد نیاز را نیز باید متحمل شد. هزینه‌ی حمل و نقل شامل هزینه‌های مورد نیاز برای جابجایی محصول و نگهداری آن در انبار می‌شود. همچنین هزینه‌های عوارض نیز اغلب شامل عوارضی است که توسط گمرک دریافت می‌شود. خرما انواع مختلفی دارد، به همین دلیل قیمت انواع آن با یکدیگر متفاوت است. قیمت خرمای پیارم و مضافتی از سایر انواع خرما بالاتر است. همانطور که پیش‌تر نیز بیان شد، مردم هندوستان اغلب از خرمای مضافتی ایرانی استفاده می‌کنند. به همین خاطر صادرات خرمای مضافتی می‌تواند فروش و در نتیجه سودآوری بیشتری را برای صادرکنندگان این محصول به همراه داشته باشد.

جمع‌بندی

در بحث صادرات خرما به هندوستان و یا حتی سایر کشورها باید از بسیاری از اصول و قواعد مطلع بود؛ بررسی و تحقیق بازار هدف تا نحوه‌ی بسته‌بندی و تحویل آن به مشتری از موارد بسیار تاثیرگذار در صادرات این محصول است. در این مقاله به بررسی بزرگترین صادرکنندگان خرما به هندوستان، بررسی آمار صادرات خرمای ایران به هند و همچنین شرایط و ضوابط صادرات این محصول پرداختیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صادرات خرما به کشورهای دیگر مقاله صادرات خرما به دبی را مطالعه نمایید. اگر شما نیز در حوزه‌ی صادرات خرما فعالیت می‌کنید، به منظور کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به شرکت‌های مدیریت صادرات مراجعه کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید:

جامع‌ترین کارگاه عملیاتی بازاریابی صادراتی

با تدریس:

سبحان معینی: مدیر توسعه کسب و کار سولوتیس

اشکان بهرامی: صادرکننده فولاد و موسس پادکست صادراتی

امیرفرید جان‌نثار: مدیرعامل شرکت ایریسا دریا لجستیک

20+ ساعت آموزش کاربردی

40+ ساعت پروژه عملی

20% تخفیف زودهنگام تا 29 اسفند

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

whatsapp