🔥 نحوه رفع تعهد ارزی طبق بخشنامه سال 1400

تعهد ارزی صادرکنندگان سامانه نیما

دولت ایران برای جبران محدودیت‌های ارزی ناشی از تحریم‌ها، صادرکنندگان را ملزم کرده تا سود حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند. بخشنامه رفع تعهد ارزی به همین منظور به تصویب رسید و تغییرات آن سالانه به اطلاع صادرکنندگان می‌رسد.

از سوی دیگر توسعه صادرات علاوه بر اینکه با افزایش اشتغال، افزایش فعالیت‌های اقتصاد ملی، افزایش درآمدهای مالیاتی و ارزی به نفع دولت است، یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد پایدار برای شرکت‌های کوچک و متوسط نیز به حساب می‌آید.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی و وزارت صنعت و معدن و تجارت با هماهنگی یکدیگر سامانه‌‌ای تحت عنوان سامانه نیما با هدف یکپارچه سازی معاملات ارزی به راه انداختند تا خرید و فروش ارز در آنجا ساده‌تر انجام شود. با این حال همچنان صادرکنندگان در این مسیر سردرگم هستند و به دلیل شفاف نبودن بسیاری از قوانین، مشکلات زیادی برای رفع تعهد ارزی این عزیزان ایجاد شده. به همین منظور این پست برای علاقه‌مندان آماده شده است.

نحوه رفع تعهد ارزی طبق بخشنامه سال ۱۴۰۰

بخشنامه رفع تعهد ارزی واردات بانک مرکزی برای سال ۱۴۰۰ نیز مانند سال‌های پیش در ابتدای امسال به تصویب رسیده و به اطلاع عموم رسید.

نحوه رفع تعهدات ارزی مربوط به صادرات سال 1397

طبق این بخشنامه صادرکنندگانی که در بازه زمانی ۲۲ فروردین ۹۷ الی ۱۶ مرداد ۹۷ فعالیت تجاری داشته‌‌اند باید مستندات فروش ریالی خود را به همراه درخواست مکتوب به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی ارائه دهند.

صادرکنندگان علاوه بر مستندات ارز حاصل از صادرات کالا باید پروانه صادراتی سال ۹۷ را نیز به همراه داشته باشند. این کمیته نیز با بررسی و ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت، برای اجرای قوانین و شروط کمیته توسط صادرکننده مهلت تعیین کرده و بعد از انجام اقدامات لازم از سوی صادرکننده، تعهدات ارزی وی را رفع خواهد کرد.

برای رفع تعهدات ارزی، صادرکنندگان می‌توانند یک یا چند روش از روش‌های تعیین شده را انتخاب کنند:

مشتریان خود را شناسایی کنید

ما فهرستی از مشتریان محصول شما را در بازارهای هدفتان تهیه کرده و در اختیارتان قرار می‌دهیم.

1-  فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما

«سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی» که به اختصار سامانه نیما نامیده می‌شود بستری برای خرید و فروش قانونی ارز توسط صادرکنندگان و واردکنندگان محسوب می‌شود که البته بدون شک صرافی‌ها نیز در این سامانه نقش پررنگی ایفا می‌کنند.

صادرکنندگان  می‌توانند برای فروش ارز به سامانه جامع تجارت مراجعه کرده و درخواستشان را به همراه مبلغ و مقدار ارز موجود ثبت کنند. واردکنندگان نیز در این سامانه برای خرید ارز وارد شده و مبلغ و مقدار ارز مورد نیازشان را ثبت می‌کنند. واردکنندگان می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از میان ارزهای ارائه شده توسط صادرکنندگان یا صرافی‌ها خریداری کنند. ارز ارائه شده توسط صادرکنندگان نیز ممکن است از سوی واردکنندگان یا صرافی‌ها خریداری شود.

در واقع سامانه نیما به عنوان حلقه اتصال‌دهنده بین صرافی‌ها و بازرگانان، رقابت سالمی میان صرافان به وجود آورده است.

در مورد سازوکار سامانه نیما و طرز استفاده از آن در پست «نحوه کار با سامانه نیما و خرید و فروش ارز» به طور کامل توضیح داده شده است.

2- واردات در مقابل صادرات خود و شرکت‌های هم گروه

3- پرداخت بدهی‌های ارزی و فروش ارز در سامانه سنا به شرط ارائه اظهارنامه ورود ارز

صرافی‌ها باید معاملات روزانه خود را در سامانه سنا ثبت کنند.

نحوه رفع تعهدات ارزی مربوط به صادرات سال‌های ۱۳۹۸ الی ۱۴۰۰

صادرکنندگان سال ۹۸ تنها تا پایان تیر ماه ۱۴۰۰ مهلت دارند تا تکلیف مالیاتی خود را مشخص نمایند. مهلت صادرکنندگان سال ۹۹ نیز تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ تعیین شده است. اما برای رفع تعهدات ارزی این صادرکنندگان مهلت مشخصی تعیین نشده. نحوه رفع تعهد ارزی در سامانه جامع تجارت، برگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی است که می‌تواند به یکی از روش‌های زیر انجام پذیرد:

 • فروش ارز حاصل از صادرات به صورت حواله در سامانه نیما
 • واردات در مقابل صادرات
 • واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر
 • پرداخت بدهی تسهیلات ارزی دریافتی از شبکه بانکی، صندوق توسعه ملی، حساب ذخیره ارزی و فاینانس
 • فروش ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز تعیین شده با رعایت مقررات

در خصوص رفع تعهد ارزی با ما مشورت کنید.

با تکمیل فرم زیر، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

استثنائات صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی

کمیته اقدام ارزی برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی یکسری استثنائات در تعهدات ارزی در نظر گرفته است. این استثنائات عبارتند از:

 • این صادرکنندگان باید به تأیید کمیته ماده ۱۹ رسیده و احراز اهلیت و اعتبار سنجی شوند.
 • این صادرکنندگان فقط به اندازه سقف تعیین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان فروش ارز در سامانه نیما را دارند.
 • این صادرکنندگان موظف‌‌اند ۱۰٪ مبلغ کل قرارداد را (بر اساس وضعیت مورد تأیید کارفرما و کمیته ماده ۱۹) برگردانند.

استثناء برای پیله وران و تعاونی‌های مرزنشین

با توجه به اینکه برای پیله وران و تعاونی‌های مرزنشین سهمیه واردات تعیین شده است، ممکن است این سوال مطرح شود که با وجود واردات صورت گرفته توسط این صادرکنندگان، رفع تعهد ارزی به چه صورت خواهد بود؟
کمیته ماده ۲ مشخص کرده که این دسته از صادرکنندگان باید برای مازاد صادرات انجام شده نسبت به سقف واردات برای تعهد ارزی اقدام کنند. به عبارت دیگر چنانچه فقط به اندازه واردات خود صادرات داشته باشند مشمول تعهد ارزی نخواهند شد.

رفع تعهد ارزی برای کالاهای تستی

در برخی صنایع و گاهی اوقات پیش می‌آید که کالاهایی تنها با هدف تست و آزمون به کشور مقصد ارسال می‌شوند و فقط در صورت اخذ تأییدیه از مقصد، قرارداد شروع خواهد شد. با اینکه این نوع کالاها به کشور بازگشت داده نمی‌شوند مشمول تعهد ارزی نخواهند شد.

نیاز به مشتری بیشتری برای صادرات دارید؟

ما مشتریان شما را در بازارهای هدف شناسایی کرده و فهرستی از اطلاعات ایشان در اختیارتان قرار می‌دهیم.

در صورت عدم رفع تعهد ارزی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در بخشنامه مصوب کمیته ماده ۲، در صورتی که صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را به طرق یاد شده به چرخه اقتصادی کشور بازنگردانند، با عدم ارائه خدمات از سوی دستگاه‌های دولتی مواجه خواهند شد؛ به عبارت دیگر در این صورت دولت نسبت به تعهدات ذکر شده در بسته سیاستی مسئولیتی نخواهد داشت.

این تعهدات عبارتند از:

 • صدرو هرگونه مجوز صادرات و واردات از جمله کارت بازرگانی، بیمه نامه، ضمانت‌نامه‌های صادراتی، بارنامه‌های داخلی و خارجی و…
 • حق استرداد حقوق و عوارض گمرکی، خدمات بندری و تسهیلات مرتبط
 • استفاده از خدماتی چون مسیر سبز، اعتبار ضمانت‌ها و…
 • معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی
 • دریافت خدمات از صرافی‌ها در خارج از کشور چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم

به این نوع مقالات علاقه دارید؟

در خبرنامه ما عضو شوید و مطالب آموزشی رایگان در خصوص صادرات را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاه (10)

 • علي زرگوشي پاسخ

  سلام وقت بخير من ميخواستم به تازگي با كارت بازرگاني خودم صادرات انجام بدم مني كه پول به اسم خودم از طريق صرافي به داخل كشور برگردانده ميشود بايد بازم تعهد ارزي داشته باشم ؟

  14 آبان 1400 در 02:27
  • Nesa zangi پاسخ

   سلام، وقت شما هم بخیر. در صورتی که صادرات به صورت رسمی (قانونی) انجام شده باشه، در هر حالت باید تعهد ارزی رفع بشه، چه صادرات با کارت بازرگانی شخص حقیقی صورت گرفته بشه و چه با کارت بازرگانی حقوقی، فرقی نداره.

   15 آبان 1400 در 10:02
 • محمد قاسمی پاسخ

  سلام.در خصوص واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر بیشتر توضیح میدهید لطفا

  27 دی 1400 در 11:01
  • نسا زنگی پاسخ

   سلام جناب قاسمی عزیز، شما میتونید ارز حاصل از صادرات رو به صرافان یا واردکنندگان واگذار کنید تا از اون برای واردات کالا استفاده کنند. چنانچه خودتون کسی رو در این زمینه میشناسید باید اطلاعاتتونو با هم رد و بدل کنید و در سامانه سنا و نیما اطلاعات یکدیگر را ثبت کنید و انتقال رو انجام بدید. چنانچه کسی رو نمیشناسید هم میتونید مبلغ و اطلاعات خودتون رو در همون سامانه ثبت کنید تا سامانه خودش فردی رو به شما معرفی کنه.

   27 دی 1400 در 17:49
 • یوسف پاسخ

  سلام. خسته نباشید من با کارت پیله وری 21 هزار دلار صادرات کردم و 19 هزار دلار واردات داشتم رفع تعهد ارزی باید بدم

  30 دی 1400 در 23:25
  • نسا زنگی پاسخ

   سلام دوست عزیز، از اونجا که شما کارت پیله وری دارید ممکن هست شرایط خاصی رو براتون در نظر گرفته باشند و برای اطمینان بیشتر باید به اتاق بازرگانی استان خودتون مراجعه کنید ولی در کل 90 درصد از ارزش صادرات باید واردات داشت که با توجه به حجم واردات شما به احتمال زیاد نیازی به رفع تعهد ارزی نباشه اما احتمالا باید اطلاعات تجارتتون ثبت بشه؛ بنابراین حتما روند تجاری اون از طریق اتاق بازرگانی استان طی بشه.

   4 بهمن 1400 در 17:43
 • سعید پاسخ

  ما کالایی رو صادر کردیم تا چه زمانی فرصت داریم ارز حاصل از صادراتش رو رفع تعهد کنیم?
  به عنوان یگ کارخانه تولیدی….

  11 بهمن 1400 در 12:09
  • نسا زنگی پاسخ

   سلام دوست عزیز، به طور معمول مهلت رفع تعهد ارزی برای صادرات هر سال تا پایان همان سال در نظر گرفته می‌شود.

   25 بهمن 1400 در 17:42
 • سروش محمدیان پاسخ

  سلام و عرض ادب نامه شماره 00/246301 مورخ 1400/08/26 در خصوص قیمت مبنای پایه دلار صادراتی شرکت های پتروشیمی توسط اداره کل بین الملل بانک مرکزی امکان دسترسی وجود داد؟

  22 اسفند 1400 در 20:54
  • نسا زنگی پاسخ

   سلام جناب محمدیان، بانک مرکزی بخشنامه ها و قوانین و مقررات مربوطه رو در سایت خودش به نشانی cbi.ir قرار میده. میتونید مراجعه کنید.

   23 اسفند 1400 در 11:26

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

whatsapp
Powered by