بررسی تمام روش های پیدا کردن hs code

روش های پیدا کردن hs code

فهرست مطالب

اچ اس کد چیست؟

اچ اس کد که به کد تعرفه گمرکی هم شناخته می شود، یک کد هماهنگ و بین المللی است که برای تشخیص و طبقه بندی کالاهای مختلف در حوزه بازرگانی بین المللی به کار می‌رود. آشنایی با روش های پیدا کردن hs code، برای هر فردی که قصد دارد وارد بازار تجارت جهانی شود، الزامی به نظر می‌رسد. در واقع تمام فعالیت‌های مربوط به صادرات و واردات کالا و تعیین تعرفه‌های گمرکی، به کمک این کد انجام می‌شوند. اچ اس کد که معمولاً 6 تا 12 رقم را شامل می‌گردد، تمام ویژگی‌های جزئی کالا را به طور دقیق مشخص می‌کند و در تمام کشورهای جهان معنا و مفهومی یکسان دارد. به این ترتیب با جستجوی اچ اس کد می‌توان اطلاعات زیادی درباره کالای تجاری مورد نظر دریافت کرد.

انواع روش های دریافت hs کد

روش های پیدا کردن hs code، گوناگون هستند و هر کدام به اقتضای شرایط می‌توانند راه‌گشا باشند. در ادامه شما به طور دقیق توضیح خواهیم داد که چگونه hs code پیدا کنیم. پیش از آن باید بدانید، 6 رقم اول hs code، بین المللی است و در تمام کشورها معنای یکسان دارد، اما 6 رقم دوم در کشورهای مختلف، متفاوت است.

1- دریافت کد تعرفه گمرکی با ایران کد

به عنوان اولین روش دریافت کد بین المللی کالا، بهتر است سایت داخلی ایران کد را به شما معرف کنیم که در بسیاری از موارد به آسانی کد گمرکی مورد نظر را به شما معرفی می‌کند. ابتدا لازم است وارد صفحه اصلی سایت ایران کد شوید و از میان تب‌های موجود، تب «تناظرات کدهای بین المللی» را انتخاب نمایید. نواری پیش روی شما ظاهر می‌شود که دارای دو گزینه کد و عنوان است. در این مورد باید روی گزینه عنوان کلیک کرده و از کشوی سمت چپ نوار، گزینه hs را انتخاب نمایید. حال کافیست معادل فارسی کالای مورد نظر خود را در نوار وارد کنید و گزینه جستجو را بزنید. در ادامه کد گمرکی کالایی که مد نظر دارد به شما نشان داده خواهد شد.

2- جستجوی اچ اس کد با سرچ گوگل

یکی از آسان‌ترین و بدیهی‌ترین روش های دریافت hs code (البته 6 رقم ابتدایی آن) کمک گرفتن از موتور جستجوی گوگل است. در این روش کافیست معادل انگلیسی کالای مورد نظر را در قسمت سرچ گوگل تایپ کرده و عبارت hs code را به انتهای آن اضافه کنید. نتیجه جستجوی کل این عبارت در گوگل، یک کد چند رقمی است که رقم اول آن برای شما اعتبار دارد.

3- نحوه پیدا کردن hs code با ترید مپ

سایت ترید مپ (TRADE MAP) یک سایت معتبر خارجی زبان است که به عنوان یکی از قابل اعتمادترین روش های پیدا کردن hs code شناخته می‌شود. کافیست وارد این سایت شوید و روی گزینه advanced search کلیک نمایید. در ادامه نواری به شما نشان داده می‌شود که کنار آن عبارت keywords نوشته شده است. در این نوار معادل انگلیسی کالای مد نظر خود را وارد کرده و گزینه search را انتخاب کنید. در ادامه تمام گزینه‌های مرتبط با کالای شما همراه با کد گمرکی مربوطه آورده خواهد شد.

کارگاه عملی آموزش بازاریابی صادراتی
کار با ابزارهای صادراتی، تحلیل اطلاعات تجاری، جلب اعتماد مشتریان خارجی، یافتن مشتری خارجی، فرایندهای عملیاتی صادرات
ویژه شرکت ها

4- جستجوی کد تعرفه گمرکی از طریق سایت جهانی گمرک

یکی دیگر از بهترین روش های پیدا کردن hs code، مراجعه به سایت جهانی گمرک است. برای این کار ابتدا باید آدرس FindHS.Codes رادر نوار URL جستجو کرده و وارد صفحه اصلی وب‌سایت مذکور شوید. در این مرحله، یک نوار جستجو در بالای صفحه به شما نشان داده می‌شود که باید معادل انگلیسی کالا یا محصول مورد نظر خود را در آن وارد کرده و روی گزینه search کلیک نمایید. بعد از چند ثانیه، لیستی از نتایج مرتبط با عبارت مورد نظرتان نمایش داده خواهد شد و می‌توانید hs code محصول دلخواه خود را به دست آورید. این یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای دریافت کد تعرفه گمرکی به شمار می‌رود.

5- پیدا کردن کد گمرکی کالاهای صادراتی از طریق سایت اتاق تهران

یک وب‌سایت داخلی دیگر که به شما برای پیدا کردن کد گمرکی کالا کمک خواهد کرد، سایت اتاق بازرگانی تهران است (tccim.ir). هنگامی که وارد صفحه اصلی این سایت می‌شوید، گزینه‌ای را تحت عنوان “آمار واردات و صادرات” خواهید دید. با کلیک روی این گزینه وارد صفحه جدیدی می‌شوید و در میانه سمت راست صفحه با این جمله مواجه خواهد شد: «در صورت نیاز می‌توانید از اینجا شماره تعرفه گمرکی کالای مورد نظر را به دست آورید.» برای جستجوی کد تعرفه گمرکی، روی گزینه اینجا کلیک کنید. لیستی از کدهای تعرفه گمرکی به همراه شرح کالا به شما نشان داده خواهد شد و به کمک نوار جستجوی بالای لیست می‌توانید کد مربوط به کالای مورد نظر خود را به آسانی پیدا نمایید.

6- دریافت کد بین المللی کالا از دفترچه مقررات صادرات و واردات

به عنوان آخرین روش جهت پیدا کردن کد گمرکی کالاهای صادراتی و وارداتی، شما را با دفترچه مقررات صادرات و واردات آشنا خواهیم کرد. در این روش ابتدا باید نسخه الکترونیکی دفترچه مذکور را از طریق جستجو در گوگل پیدا کرده و دانلود نمایید. این دفترچه شامل فصل‌ها و قسمت‌های مختلفی است که به خوبی شما را برای پیدا کردن کالای مد نظرتان راهنمایی می‌کنند. یک مزیت استفاده از دفترچه صادرات و واردات برای جستجوی اچ اس کد این است که می‌توانید ارقام مختص به بازرگانی ایران را نیز پیدا کنید. یعنی علاوه بر 6 رقم اول کد که ارقام بین المللی هستند، رقم‌های بعدی نیز که به طور خاص در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند، در دفترچه دیده می‌شوند.

این 6 روش کمک می‌کند بدانید کد تعرفه گمرکی چیست و چگونه می‌توانید در کمترین زمان ممکن کد تعرفه گمرکی محصول مورد نظر خود را پیدا کرده و فرآیند تجاری واردات یا صادرات را بدون کوچک‌ترین مشکل، به سرانجام برسانید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید:

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

whatsapp